Menu

Ostatni kurs. Mariusz Forecki

Ostatni kurs. Mariusz Forecki
Dworzec autobusowy w Poznaniu został zbudowany w 1932 roku. Położony w sąsiedztwie dworca kolejowego, w czasie wojny został całkowicie spalony. 1 czerwca 1946 roku oddano do użytku nowy, odbudowany dworzec. Zmodernizowany ponad dwadzieścia lat temu budynek dworca był przez niektórych uważany za najbrzydszy w mieście. W środku znajdował się bar o wystroju z połowy lat 80-tych: sztuczne kwiaty, lustra i plastik. Dokoła niego powstało kilkanaście małych punktów usługowych. Nieopodal dworca mieścił się duży sklep z tanią, chińską odzieżą. 22 listopada 2013 roku był ostatnim dniem funkcjonowania starego dworca. O godzinie 22 zaczęto demontować napis „Dworzec autobusowy”, przed godziną 23 odjechał ostatni autobus i o północy budynek został zamknięty.
Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje si fotografi społeczn, dokumentuje zmiany zachodzce w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował te na midzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesicu Fotografii w Bratysławie. Wyróniony za twórczość przez ZPAF (Zwizek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Ślskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl 

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej