Menu

Obrazy północy. Arkadiusz Gola

Obrazy północy. Arkadiusz Gola
Zdjęcia składające się na cykl „Obrazy północy” powstały w listopadzie 2012 roku w regionie Nord Pas de Calais na północy Francji. Pokazują życie różnych grup społecznych w miejscu które przed laty było silnie związane z przemysłem górniczym. Ostatnią z dziesiątek kopalń, jakie działały w północnej Francji, zamknięto ponad trzydzieści lat temu. Mimo, że od tego czasu doszło do zmian w wielu aspektach życia byłych górników, to w postawach tych ludzi jest duma z tożsamości regionalnej i kultury poprzemysłowej.
Fotografie składają się na wspólną pracę pisarzy Dominiqua Sampiero z Francji, Stana Laflour z Niemiec i polskiego fotografa Arkadiusza Gola pod tytułem "Known Unto God".
"Kulturatrium" to wspólny projekt regionów Nord Pas de Calais, Nadrenii i Północnej Westfalii i województwa Ślaskiego.
Arkadiusz Gola
Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto , Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików). Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”. Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.
strona www: www.arekgola.com

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej