Menu

Monument. Andrzej Dobosz

Monument. Andrzej Dobosz
Częstochowa – główny ośrodek Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, trzeciego co do wielkości w województwie śląskim. Miasto, które od lat pełni dwie funkcje, jest ośrodkiem religijnym, z racji znajdujących się tu bazyliki i klasztoru na Jasnej Górze z, uważanym przez część chrześcijan za cudowny, obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, obiektem kultu i pielgrzymek tysięcy chrześcijan w Polsce i przemysłowym, bowiem od średniowiecza rozwijało się w jego rejonie wydobycie rudy żelaza. Właśnie tam, uczestnicząc w odsłonięciu monumentu Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych, zaobserwowałem ciekawe zjawisko, które próbowałem uchwycić w swoich fotografiach. Plastikowy monument, symbol uwielbienia papieża Jana Pawła II, hołd składany przez mieszkańców Częstochowy, stał się elementem lokalnej kultury i swoistą atrakcją turystyczną miasta. Elementem o charakterze niemal ludycznym, bo w jakimś sensie towarzyszącym ludzkiej rozrywce, skupiającym wokół grono nie tylko wyznawców, ale też mieszkańców, turystów. Ludzie Ci tworzą swoisty kolektyw, wspólnotę, łączy ich chęć zobaczenia, poznania, może nawet pochwalenia się tym, że widzieli, dotknęli, że oni, mieszkańcy mają coś wspólnego, czego nikt im nie odbierze. We współczesnym świecie istota wspólnotowości została zachwiana, spłycona, a może sprowadzona do innego mianownika. Być może współczesny człowiek szuka innych punktów wspólnych, może wystarczy mu namiastka. Nawet namiastka estetyki – bo przecież powstające hurtowo pomniki Jana Pawła II od klasycznych reguł sztuki, od estetyki znacznie się oddalają. Jesteśmy razem, kiedy stoimy tam, przy plastikowym pomniku, symbolu, podziwiamy, bo niewiele nam do szczęścia potrzeba, nawet nasze wyczucie smaku jakoś tak zostało zminimalizowane. Potem wracamy do domu, zakładamy ciepłe kapcie i patrzymy w telewizor niczym w okno.
Andrzej Dobosz (ur. 1977) jest niezależnym polskim grafikiem i fotografem, założycielem poznańskiej grupy fotograficznej Streetm. W polu jego zainteresowania znajduje się przede wszystkim reportaż i fotografia społeczna. Prace autora były wielokrotnie nagrodzone w konkursie Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska czy BZWBK Press Photo. Fotografa interesują między innymi manifestacje społeczne w przestrzeni publicznej, a także inne wydarzenie przyciągające określone grupy społeczne, przy czym obiektyw rzadko zostaje wymierzony w epicentrum wydarzenia. Rejestruje sytuacje pozostające nieco na marginesie, jednakże będące symbolicznym komentarzem, ujawniającym kwintesencje rozgrywających się sytuacji. Uczestnik warsztatów reporterskich Agencji Napo Images i Yours Gallery. W 2011 roku wydał album fotograficzny zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta pt.: "Dobosz", nagrodzony prestiżową nagrodą European Design Awards w Helsinkach.

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej