Menu

Dworzec. Michał Adamski

Dworzec. Michał Adamski
Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego /wikipedia/.Poznański Dworzec Główny został zbudowany w 1879. Był dwukrotnie remontowany, w 1929 i 1976, a w 1919 roku ukończone jego odbudowę ze zniszczeń wojennych. W związku z otwarciem w Poznaniu centrum handlowego połączonego z nowym dworcem 25 października 2013 został zamknięty dla pasażerów i wykluczony ze swojej podstawowej funkcji.Dworzec ten jednak przez wiele lat swojego funkcjonowania był także miejscem pracy i znajduje się w nim wiele miejsc, o których współczesny pasażer nie wie lub do których nie ma dostępu. W podziemiach mieścił się schron przeciwlotniczy a także szpital polowy. Na piętrze gdzie teraz jest poczekalnia dla konduktorów i biura jednej ze spółek kolejowych, kiedyś był hotel dla konduktorów i noclegownia. Dzis juz także nikt nie pamięta, że na dworcu był fryzjer czynny całą dobę, gdzie pracowało ok 20 ludzi. Historia tego budynku to człowiek, jego ślady i historie. Pasażerowie, ale także ludzie bez których funkcjonowanie dworca nie było by możliwe, a których w biegu na swój pociąg często nie zauważamy.
Michał Adamski
urodzony w 1976 r. w Poznaniu. Fotograf samouk. Członek kolektywu Un-Posed. 
Jego początki związane były z tzw. fotografią uliczną jako formą odskoczni od życia codziennego. Obecnie zajmuje się realizacją tematów społecznych, gdzie ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Brał udział w warsztatach organizowanych przez agencję Napo Images kolektyw Sputnik Photos oraz Christophera Morrisa (VII). Kilkukrotnie nagradzany w konkursie Wielkopolska Press Photo, finalista Grand Press Photo 2013, i PUOT EXPO 2013 oraz wyróżniony w International Photography Awards (IPA) 2013.
strona internetowa: www.michaladamski.com.pl

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej