Menu

Po sąsiedzku. Piotr Borowski

Po sąsiedzku. Piotr Borowski
Tarnowo Podgórne jest podpoznańską gminą, w której obok siebie działa wielki przemysł i duża liczba małych dynamicznych przedsiębiorstw.
Bliskość Poznania, przechodząca przez gminę międzynarodowa trasa nr 92, łatwy dojazd do zachodniej granicy Polski spowodowały, że gmina Tarnowo Podgórne mogła być atrakcyjnym miejscem dla potencjalnych inwestorów. Aby stało się to realne władze gminy zdecydowanie postawiły na inwestowanie w tworzenie warunków rozwoju gospodarczego - przede wszystkim przestrzenne i infrastrukturalne przygotowanie terenów do zagospodarowania. W efekcie z roku na rok wzrasta liczba podmiotów gospodarczych - zarówno dużych fabryk znanych koncernów, jak i małych lokalnych przedsiębiorstw. Rozwój gospodarczy to w konsekwencji napływ nowych mieszkańców, to kolejno coraz większe do zaspokojenia ich potrzeby życiowe, czyli konieczność rozwoju dalszych podmiotów gospodarczych sektora usług.
Chociaż administracyjnie Tarnowo Podgórne jest wsią to mało ją przypomina. Dysponuje infrastrukturą niezależną od Poznania. Kilka siedzib banków, centrum handlowe, kilka sklepów wielobranżowych, kilkanaście sklepów spożywczych, urzędy pocztowe, kościoły, urząd gminy, hotele, kręgielnia, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, ośrodek kultury, cmentarz, księgarnia, stacja paliw, posterunek policji, szkoła języków obcych, ośrodek zdrowia, apteki, kwiaciarnie, restauracje, pizzerie, targ, strzelnica oraz różnorodne inne usługi są dostępne na miejscu, bez potrzeby dojazdu. Mimo bliskiego położenia dużego miasta nie jest dla niego tylko zapleczem noclegowym. Na terenie gminy działa wiele firm, w których pracuje wielu okolicznych mieszkańców. Mimo pewnej nowoczesności nie nabrało wielkomiejskiego charakteru. Tu nadal ludzie się znają, interesują się sąsiadami i wiedzą kto jest kim. To ułatwia załatwianie spraw, zwiększa bezpieczeństwo, angażuje mieszkańców do współuczestnictwa w życiu wsi. Ludzie w większości interesują się wszelkim spotkaniami i wydarzeniami. Dojazd do pobliskiego Poznania jest łatwy i szybki ale zazwyczaj jeździ się tam tylko w razie konieczności.
Piotr Borowski - fotograf, amator, członek Kaźmierskiej Grupy Plenerowej KGP, nagrodzony w roku 2011 w konkursie „Moja Wielkopolska”. Dotychczas zajmował się on fotografią krajoznawczą. W latach 2007 - 2010 uczestniczył w kilku lokalnych wystawach fotograficznych. Obecnie realizuje projekt poświęcony podpoznańskiej gminie, w której mieszka.

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej